یکی از نگرانی‌های والدین آموزش مناسب برای یادگیری الفبا، خواندن و آشنایی با حروف است آن‌هم برای کودکانی که مایل به یادگیری نیستند. در این مطلب روش‌های رایج در زمینه را معرفی می‌کنیم

آموزش حروف الفبا با کتاب

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش کتاب است. برای این کار استفاده از کتاب‌های آموزش الفبا از طریق تصاویر و داستان‌ها و کتاب درسی بسیار مفید است. اگر کودکان بتوانند حروف الفبا را با شخصیت ها و داستان های سرگرم کننده مرتبط کنند، به یادگیری آنها کمک می کند.

برای اینکه کودکانمان علاقه به کتاب پیدا کنند باید برای آنها داستان های سرگرم کننده بخوانید، زیرا این کار آنها را در مورد کتاب و مطالعه هیجان زده می کند. با ایجاد هیجان در کودکان در مورد کتاب ها و داستان ها، می توانید آنها را مشتاق به یادگیری حروف الفبا کنید. برای اینکه در مورد نوع کتاب هایی که می‌خواهید برای کودکان خردسال بخوانید، می توانید درباره کتاب های محبوب کودکان تحقیق کنید یا به کتاب هایی فکر کنید که در کودکی بیشتر دوست داشتید.

البته روش دیگر مراجعه به محل فروش کتاب است کتابخانه ها و کتابفروشی ها اغلب بخش هایی دارند که به کتاب های کودکان اختصاص داده شده است. حتماً داستان های متناسب با سن و سطح یادگیری کودکان انتخاب کنید. اگر کودکان داستان ها را سرگرم کننده و جذاب ندانند، کمتر در مورد آنها هیجان زده می‌شوند و انگیزه برا یادگیری و خواندن پیدا نمی کنند.

استفاده از کتاب‌های درسی سال اول دبستان یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش و یادگیری حروف الفبا است که شامل دو کتاب با نام‌های کتاب درسی فارسی (مهارت نوشتن) نگارش فارسیاول دبستان است که در آن آموزش حروف الفبا و نحوه نوشتن آن تمرکز دارد و کتاب دوم فارسی اول دبستان (روخوانی) است. که تمرکز آن بر خواندن کلمات و سرهم کردن کلمه و ارتباط آنها باهم برای ساخت جمله و مفهوم است.

کتاب‌های تصویری بهترین گزینه برای آموزش الفبا است

کتاب‌های تصویری را به آنها نشان دهید. بسیاری از بچه ها دوست دارند به تصاویر سرگرم کننده نگاه کنند، بنابراین باید کتاب هایی را پیدا کنید که تصاویر جذابی داشته باشند. با نگاه کردن به تصاویر، می توانید آنها را در معرض حروف قرار دهید. تصاویر همچنین می توانند به بچه ها در درک بهتر داستان ها کمک کنند و آنها را به کتاب علاقه مند کنند.

خواندن چندین مرتبه یک داستان

بچه‌ها اغلب می‌خواهند داستان‌های یکسانی را چندین بار بشنوند، و شما قطعاً باید از مساله استفاده کنید. وقتی کودکان داستان ها را به طور مکرر می شنوند به انگیزه آنها در یادگیری حروف و کلمات کمک می کند. اگر در حال خواندن کتابی هستید که برای آموزش حروف طراحی شده است، وقتی که شما با نشان دادن متن داستان به کودک خود و قرار دادن دست خود در زیر کلمات داستان را می‌خوانید بسیار اثرگذار است

خواندن تابلوها در آموزش الفبا

هنگامی که با کودکان هستید، دائماً نام هایی روی تابلوهای خیابان، بسته‌بندی مواد غذایی، مجلات و بسیاری مکان‌های دیگر می‌بینید بخوانید و به کلمات و حروف اشاره کنید. به این ترتیب، کودکان یاد خواهند گرفت که حروف بخش مهمی از محیط آنهاست.

به عنوان مثال، وقتی علامت توقف را می بینید، می توانید تمام حروف را به کودک نشان دهید و کلمه ای را که این حروف در کنار هم می سازند را به او بگویید.

آموزش حروف با استفاده از کاردستی

کودکان می توانند به روش های مختلف یاد بگیرند، و برخی از بچه ها به خوبی از طریق هنر و کاردستی یاد می گیرند. شما می‌توانید کاردستی های سرگرم کننده به شکل حروف درست کنید. .

با بچه ها حروف را بکشید و رنگ کنید

اگر کودک شما علاقه به نقاشی دارد، آنها را تشویق کنید تا حروف بکشند. و به آنها اجازه خلاقیت بدهید و حروف را شبیه چیزهای دیگری مانند حیوانات یا شخصیت های کارتونی در آورند. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید حروف بزرگ را بکشند و هر طور که می‌خواهند آن‌ها را رنگ کنند.

همچنین می‌توانید از کتاب‌های رنگ‌آمیزی برای این کار استفاده کنید.

به بچه ها حروف اسمشان را آموزش دهید

می توانید با آموزش اینکه نام آنها از چه حروف تشکیل شده است شروع کنید و الفبا را برای کودکان معنادار کنید. ابتدا نامش را برای او بنویسید و به هر حرف اشاره کنید. سپس می توانید کاری کنید که کودک نام خود را با صدای بلند بنویسد.

وقتی آنها حروف نام خود را یادبگیرن، می توانید از آنها بخواهید نام خود را به روش های خلاقانه بنویسند.

استفاده از حروف برجسته در آموزش

برخی از کودکان بسیار لامسه‌ای هستند، بنابراین می تواند به آنها کمک کند تا حروف خود را با لمس کردم آنها یاد بگیرند. می‌توانید حروفی بخرید یا بسازید که برای بچه‌ها احساس سرگرمی یا جالب بودن داشته باشد. به عنوان مثال، می توانید از حروف ساخته شده از کاغذ سنباده استفاده کنید. این رویکرد مهارت‌های یادگیری لمسی و دیداری را با هم ترکیب می‌کند.

با استفاده از تنقلات و میوه مورد علاقه کودکان شکل حروف را درست کنید

می‌توانید زمان میان‌وعده و آموزش را با هم ترکیب کنید و از بچه‌ها بخواهید قبل از خوردن تنقلات و میوه با آن یک نام بسازند. این روش به آن‌ها یک راه لمسی برای تجربه حروف می‌دهد و همچنین یادگیری الفبا را با غذاهایی که دوست دارند مرتبط می‌کند، که در به خاطر آوردن به آنها کمک می‌کند.

آموزش الفبا با بازی

شعر‌های الفبا معروف یکی از رایج ترین روش ها برای آموزش حروف به کودکان است. ابتدا آن را در کنار بچه ها بخوانید تا آنها را با آن آشنا کنید وقتی آماده شدند قدم به قدم شعر را آموزش دهید. هنگامی که آنها شعر را یاد گرفتند، باید آن را به طور مکرر با کودکان بخوانید تا جذابیتش را افزایش دهد.

آهنگ را با وسایل کمک بصری مانند فلش کارت و حروف آهنروبای که به یخچال می‌چسبد جفت کنید تا به بچه ها کمک کنید حروف را با اشکال خود مرتبط کنند.

از آنها بخواهید پازل های حروف را کنار هم بگذارند تا همه حروف را مرتب کنند. این بازی واقعا به کودکان کمک می کند تا در مورد شکل حروف و نحوه ظاهر الفبا فکر کنند. برای تأثیرگذاری بیشتر، از آنها بخواهید که نام حروف را در حالی که پازل را کنار هم می‌گذارند، بگویند.

بازی های الفبا را روی گوشی یا کامپیوتر خود دانلود کنید

بازی‌های کامپیوتری و موبایل بسیاری وجود دارد که کودکان می توانند برای یادگیری الفبا از آن‌ها استفاده کنند. از آنجایی که بسیاری از بچه‌ها به سمت رنگ‌های شاد صفحه نمایش جذب می‌شوند، این می‌تواند روشی مؤثر برای جلب توجه آنها باشد. این بازی ها را می توانید در فروشگاه های اپلیکیشن یا از طریق جستجوی اینترنتی پیدا کنید.

کودکان را با جستجو حروف به چالش بکشید

هنگامی که کودکان با الفبا و برخی از کلمات اساسی احساس راحتی کردند، می توانید شروع به آزمایش دانش آنها به روش های پیشرفته تر کنید. با انجام جستجوی کلمات به آنها، می توانید آنها را به گونه ای به چالش بکشید که احساس می شود در حال انجام یک بازی سرگرم کننده هستند. اگر آنها برای جستجوی کلمه آماده باشند، با افتخار نشان می دهند که چقدر می دانند.

مطمئن شوید که کودکان برای چنین چالش هایی آماده هستند قبل از اینکه خواستید آن‌ها را بیازمایید.

به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت های متفاوتی یاد می گیرند، بنابراین باید صبور باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.