آنچه که در این مطلب می‌خوانید

 1. مقدمه
 2. آثار هنری در گذر زمان
 3. آمادگی برای کنکور هنر

مقدمه

دانشمندان از مجاز، تشبیه، کنایه و استعاره و… در تعاریف علمی استفاده نمی‌کنند. اما در هنر از همه شیوها و وسایل برای انتقال معنی مفهوم استفاده می‌شود. یکی از بهترین راهای برای انتقال پیام برای بشر هنر می‌باشد. هنر کتیبه نیست که کلمات برآن نقش بسته باشد، بلکه رسانه و بستری است که هرکسی معنا و مفهوم را به شکل متفاوت از آن درک می‌کند. در ادامه به دوره هنری در گذر زمان می‌پردازیم.

آثار هنری در گذر زمان

الفبای تصویر روابط و نیروها بین آنها اساس بیان است. در دوران‌های مختلف بشر برای بیان به روش‌های مختلفی متوسل شده است که هنر یکی از آنها است. آثار هنری تا به امروز به سه دوره تقسیم شده است که شامل:

 • دوره هنر نمادین

در این دوره انتقال معنی به کمک نشانه‌های تصویری بوده است. دورهای چون عصر سنگ، تمدن باستانی و تمدن دینی در این دسته قرارمی‌گیرد.

 • هنر واقع نما

در این دوره هنرمندان یونانی برای اولین بار در تاریخ آثاری به تقلید از طبیعت به تصویر درآوردند. یکی از آثار برجسته در این برهه از زمان نمایش بدن انسان، حالات و حرکات بدن در زوایای مختلف سوژه مورد توجه یونانیان بود و توجه زیادی به کالبدشناسی و برجسته نمایی و فضای سه‌بعدی می‌کردند.

 • دوره هنر ذهن‌گرا

در این دوره هنرمندان تصاویر ذهنی خود را به تصویر می‌کشیدن

آمادگی برای کنکور هنر

تمایل دانش آموزان برای تحصیل در رشته‌های مختلف هنری مانند : نقاشی، طراحی، گرافیک، بازیگری و … از جاذبه‌های این رشته است که برخی رشته‌های آن مانند رشته طراحی صنعتی، گرافیک، بازیگری و رشته موسیقی طرفداران زیادی دارد. به‌عنوان مثال در رشته بازیگری علاوه بر کتاب درسی خود باید مهارت‌های فن بیان، شنیدن، درک متن و زبان و… را داشته باشند. در ضمن به دلیل محدود بودن مراکز آموزشی،دانشکده‌ها و پایین بودن ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته‌ها رقابت سختی برای ورود به دانشگاه  وجود دارد و موفقیت داوطلبان کنکور هنر بستگی به آشنایی و توانمندی آنها در پاسخ‌دهی به سوالات آزمون هنر درسال‌های گذشته دارد. با بررسی سوالات آزمون هنر در سال‌های قبل مشخص شده که هرساله تعدای از سوالات آزمون با یکدیگر مشابهت دارند به همین دلیل می‌توان سوالات کنکور هنر را به دو دسته تقسیم کرد. در ادامه به برسی نوع سوالات آزمون هنر می‌پردازیم.

دسته اول سوالات کنکور هنر

در این دسته سوالاتی قرار دارن که نمی‌توان بدون دانش و آشنایی به آن پاسخ داد که داوطلبان می‌توانند با مطالعه کتاب‌های درسی و منابع اعلام شده توسط سازمان سنجش و آگاهی از تغییرات کتاب‌ درسی و منابع کنکور مهارت پاسخ دهی به آن را بدست بیاورند. همچنین کتاب‌های کمک آموزشی موجود در بازار مکمل بسیار قوی برای شما می‌باشد حال اگر بخواهید کتاب کمک درسی گروه هنر را با توجه به نیاز خود تهیه کنید توضیحات زیر می‌تواند برای شما مفید باشد.و جواب سوال، چه کتابی برای کنکور هنر بخرم، داده می‌شود. این کتاب‌ها به سه دسته، کتاب‌های آموزشی هنر، پرسش چهارگزینه‌ای و جمع‌بندی کنکور هنر تقسیم می‌شود.

کتاب‌های آموزشی و درسی هنر

این کتاب‌ها دارای توضیح مباحث درسی  و نکات مهم و تست می‌باشد در واقع دارای حالت سه منظوره (درس _ نکته _ تست) می‌باشند که دو انتشارات‌ قلم‌چی و راه اندیشه دارای این ویژگی هستند که کتاب‌های قلم‌چی (سبز قلم‌چی) دارای آموزش و نکته بیشتری نسبت به کتاب‌های راه اندیشه می‌باشد. البته مطالعه و تسلط برکتاب‌های درسی هنر اولویت دارد. که این کتاب‌ها برای داوطلبین کنکور هنر شامل:

 1. درک عمومی هنر
 2. درک عمومی ریاضی و فیزیک
 3. ترسیم فنی
 4. خلاقیت تصویری و تجسمی
 5. خلاقیت نمایشی
 6. خلاقیت موسیقی
 7. خواص مواد

کتاب‌های تستی

اگر بیشتر به‌دنبال تست و پاسخ تشریحی هستید از سری کتاب‌های نشر کارنامه استفاده نمایید. همچنین کتاب‌های آبی قلم‌چی شامل تست‌های طبقه‌بندی می‌باشد که برای تست زدن و تسلط مفید می‌باشد.

کتاب‌های جمع‌بندی

اگر به دنبال کتاب به صورت جامع تستی هستید تا با سوالات کنکور در سال‌های گذشته آشنا شوید کتاب‌های جمع‌بندی زرد قلم‌چی را می‌توان معرفی کرد.

دسته دوم سوالات کنکور هنر

سوالاتی هستند که پاسخگویی به آنها نیاز به دانش قبلی ندارد و بستگی به فهم و درک هنری شما دارد برای دستیابی به اطلاعات هنری در شته‌های مختلف هنری کتاب‌های تدوین شده که هنر جویان می‌توانند با توجه به رشته خود این کتاب‌ها را تهیه کنند این کتاب‌ها دارای مطالب مهم و پایه‌ای در زمینه گوناگون رشته هنری است و این کتاب‌ها هنر‌آموزان را آماده می‌کند تا مطالب سطح بالاتر را راحت‌تر بیاموزند.

جمع بندی

در این مطلب بطور مختصر به آثار هنری در گذر زمان اشاره شد و راجع‌به رشته‌های پرطرفدار هنری و نوع سوالات کنکور هنر توضیحاتی داده شده تا بتوانید آشنای بهتری با کنکور هنر داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.